Waluty kryptograficzne

Bitcoin zdobył już chyba ostatecznie pozycję akceptowalnej na całym świecie waluty. Ruszyły portale rozliczające płatności w bitcoinach1. Jak grzyby po deszczu pojawiają się portale, na których można w ten sposób dokonać płatności lub darowizny. Nie sprawdziły się (przynajmniej na razie) obawy, że władze zechcą zdelegalizować ten sposób rozliczeń. Może dlatego, że w najmniejszym stopniu nie zagraża on dominującemu obecnie systemowi finansowemu. I to nawet nie dlatego, że może istnieć ograniczona (z definicji) ilość bitcoinów. System bitcoina różni się od tradycyjnych walut fiducjarnych głównie sposobem kreacji. Z punktu widzenia FED nie jest on bardziej godnym uwagi, niż oficjalne waluty różne od dolara.

Co by się stało, gdyby banki centralne zaczęły uwzględniać bitcoin przy publikacji kursów walut? Co najwyżej byłby to pretekst do jeszcze większej inwigilacji społeczeństw, by uniemożliwić wykorzystanie anonimowego systemu rozliczeń do działalności przestępczej.

Blockchain

Z wirtualną walutą bitcoin jest związana technologia łańcucha bloków (blockchain), która zapowiada przełom w świecie finansów2. Jeden z ekspertów - David Klein przewiduje, że „to będzie najważniejsza rzecz, jaka w ciągu kolejnych 10 lat wydarzy się w finansach. Być może nawet w całym nadchodzącym stuleciu”.

Wspomniany David Klein przewiduje: „To wpłynie na wszystkie segmenty finansów: kredyty, zarządzanie aktywami, płatności i dużo, dużo więcej. A znaczenie nie będzie ograniczać się jedynie do sektora finansowego. Wpłynie również na funkcje finansowe każdej firmy na świecie, niezależnie od dziedziny gospodarki”.

Nic więc dziwnego w tym, że technologia ta znalazła się w centrum uwagi zarówno wielkich firm technologicznych (jak IBM3) jak i banków4.

Technologia blockchain została wymyślona po to, aby zapobiec możliwości wydania tego samego bitcoina dwukrotnie. W tym celu wylicza się tak zwany hasz (ang. hash, funkcja skrótu) z połączonych informacji o poprzedniej transakcji oraz klucza publicznego następnego właściciela. Dane te tworzą blok informacji o transakcji, który jest umieszczany w publicznym, rozproszonym rejestrze. Bitcoin jest łańcuchem takich bloków:

Blockchain 

Informacja o blokach jest publicznie dostępna a jednocześnie anonimowość zapewniona użyciem kluczy publicznych w miejsce danych osobowych. Istnieją przeglądarki łańcuchów bloków – na przykład blockchain.info (na stronie http://btc-jak-bitcoin.blog.pl/2014/05/27/konfiguracja-konta-na-blockhain-info/ znajduje się opis tej usługi, dodatkowe informacje: http://kryptopolonia.info/co-to-jest-lancuch-blokow-blockchain/).

Dlaczego ta technologia jest tak przełomowa? W transakcjach obsługiwanych przez banki następuje kilka razy dziennie sumowanie kwot jakie banki powinny przekazać lub otrzymać oraz przekazywanie informacji o transakcjach. To wymaga scentralizowanego systemu (w Polsce jest to system Elixir). Na dodatek nie jest wykonywane w sposób ciągły – dlatego przelewy elektroniczne są realizowane w ciągu kilku godzin. Alternatywą (albo raczej uzupełnieniem) dla tego rozwiązania są różne systemy płatności, które umożliwiają przekazanie informacji natychmiast (PayPal, karty płatnicze). Te dodatkowe systemy generują oczywiście dodatkowe koszty. W przypadku użycia technologii blockchain można zastąpić scentralizowany system centralnym rejestrem, uzyskując natychmiastową realizację transakcji. Na dodatek system może służyć do przekazywania także innych niż waluta informacji w sposób zapewniający pełne bezpieczeństwo.

1Na przykład https://bitpay.com


Last modified: Sunday, 31 December 2017, 10:19 AM